YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

TURİZM FAKÜLTESİ

Prof. Dr. Akın; Tam yararlanamıyoruz

Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Galip Akın Turizm Haftası Kapsamında bazı turizm liselerinde Yozgat'ın Turizm Potansiyeline ilişkin bilgilendirme seminerinde konuşmacı olarak yer almıştır. Akın, Yerköy, Sorgun, Sarıkaya, Saraykent, Merkez ve Boğazlıyan ilçelerindeki yeraltı jeotermal suların  kuyularla yer yüzüne çıkarıldığını belirtti.
42. Turizm Haftası etkinleri kapsamında Bozok Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Akın, AYÇ Okulları ile Şehitler Fen Lisesinde konferans verdi. Akın,  öğrencilerine Yozgat’ın turizmini anlattı.
BÜYÜK BİR  POTANSİYELE SAHİP
Bozok Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Akın, Yozgat’ın yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile Anadolu’da önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Akın, “Başta tarım ve hayvancılık olmak üzere madencilik, el sanatları, jeotermal kaynakları, barajları, ormanlarıyla, ulaşım imkanlarıyla, tarihi, kültürel ve arkeolojik zenginlikleriyle, harika doğası ve bitki örtüsüyle, kirlenmemiş suyu, havası ve toprağıyla, özellikle kırsal turizm yönünden büyük bir potansiyele sahiptir” dedi. 
TURİZM İÇİN  ÖNEMLİ
Yozgat’ta 387 tane arkeolojik sit alanı bulunduğunu hatırlatan Galip Akın, 4 tane sit alan da kazı çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.
Akın, “Süreyya Bey, Gelingüllü ve Musabeyli gibi büyük barajlar, Aydıncık ilçesindeki Kazankaya Kanyonu, Sarıkaya Roma Hamamı, Çamlık Milli Parkı, Akdağmadeni ve Çayıralan'daki mesire alanları Yozgat turizmi açısından önemli potansiyele sahip” diye konuştu.
ULAŞIM BÜYÜK  KATKI SAĞLAR
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren  ile  Havaalanının tamamlandığında Yozgat turizmine büyük katkı sunacağını kaydeden Galip Akın, “Bitirilme aşamasına gelmiş, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi tamamlandığında ve Yozgat merkezi ile Sorgun ilçesi arasına yapılması düşünülen havaalanı projesinin hayata geçirilmesiyle, Yozgat ili daha kolay ulaşılabilecek hale gelecektir. Öte yandan Yozgat topoğrafik ve jeolojik yapısı ve deniz seviyesinden olan yüksekliğiyle kamp turizmi, dağ turizmi, trekking (doğa yürüyüşü), kış turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi, yamaç turizmi, köy turizmi, foto safari, botanik turizmi, hobi turizmi gibi birçok kırsal turizm çeşidini rahatlıkla yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Yozgat'ın sahip olduğu turizm potansiyeli harekete geçirilirse, halkın sosyoekonomik düzeyi ve yaşam kalitesi yükselecektir. işsizlik ve göç büyük ölçüde önlenmiş olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.yozgatcamlik.com